رازهای کسب درآمد دلاری از یوتیوب، راهنمای کامل برای یوتیوبرهای نوپا!

 

هر 1000 بازدید یوتیوب چقدر درآمد دارد؟

 

اصلاً چرا کسب درآمد از یوتیوب؟

می‌روم از یوتیوب یاد می‌گیرم.

برای سرگرمی سراغ یوتیوب می‌روم.

فلان پادکست را در یوتیوب دنبال می‌کنی؟

آموزش فلان دوره را در یوتیوب گذرانده‌ام.

این مهارت را بواسطه‌ی ویدیوهای آموزشی در یوتیوب آموخته‌ام.

و….

در این روزها این‌ مدل جملات را زیاد می‌شنویم. بدون شک می‌توان ادعا کرد یوتیوب یک منبع آموزشی رایگان بی‌نظیر است و لقب دانشگاه بزرگ را به دوش می‌کشد. بعضی اوقات آموزش‌های یوتیوب حتی با تحصیلات دانشگاهی مقایسه می‌شود و کم نیستند افرادی که یوتیوب را مفیدتر می‌دانند.

از طرفی برای شرکت‌ها، هزینه‌ی تبلیغات در یوتیوب بسیار به صرفه می‌باشد و حتی از تبلیغات تلویزیونی هم کم‌تر است.

نبود نیاز به سرمایه‌‌ی بالا در شروع کار، هزینه‌ی تولید پایین، جذابیت کاری، درآمد دلاری، شکوفایی خلاقیت، امکان دیده شدن و… بسیاری از افراد را بر آن داشته است تا نیم نگاهی هم به کسب درآمد از یوتیوب داشته باشند.

خب دیگر روضه خواندن کافی‌ست. اگر اجازه دهید به کم و کیف رسیدن به اولین درامد دلاری از یوتیوب بپردازیم. اصلا هر هزار بازدید یوتیوب چقدر درامد دارد؟ شرایط نقد کردن درآمد یوتیوب چیست؟ عوامل تاثیرگذار بر درآمد یوتیوب چگونه است؟ با ادامه مقاله همراه باشید.

 

میزان درآمد از یوتیوب به ازای هربازدید چقدر است؟

درآمد یوتیوب به ازای هر بازدید چقدر است؟

عوامل زیادی بر روی درآمد از کانال یوتیوب شما نقش دارند و در ادامه به صورت مفصل به این عوامل می‌پردازیم. اما به طور کلی می‌توان گفت میزان درآمد از یوتیوب به ازای هر بازدید به طور میانگین بین 0.003 تا 0.005 دلار متغیر است. تاکید می‌کنیم این بازه به صورت میانگین است. یعنی مثلاً مقدار 0.005 سقف درآمد نیست. درآمد کانال شما می‌تواند از این مبالغ بیشتر یا کمتر باشد.

هر 1000 بازدید در یوتیوب چقدر درامد دارد؟

در حال حاضر مالک یوتیوب، پادشاه بلامنازع دنیای دیجیتال یعنی گوگل می‌باشد که در سال 2006 تصمیم به خریداری یوتیوب کرد. مدل اصلی درآمدی از یوتیوب به شکل تبلیغات است، بدین صورت که؛ شرکت‌هایی درخواست تبلیغ در یوتیوب را دارند و به شکل مزایده‌ای با هم رقابت می‌کنند. 45 درصد از پولی که این شرکت‌ها برای تبلیغات به یوتیوب می‌دهند سهم خود یوتیوب و مابقی آن یعنی 55 درصد سهم کانال‌ یوتیوب است.

میزان درآمد به ازای 1000 بازدید یوتیوب، وابسته به فاکتورهای زیادی است و یک نرخ ثابت ندارد.  اما به صورت یک تخمین خیلی کلی میزان درآمد از یوتیوب به ازای هر 1000 بازدید به طور میانگین چیزی بین 3 تا 5 دلار می‌باشد.

توجه کنید منظور از بازه 3 تا 5 دلار، این نیست که کف درآمد به ازای 1000 بازدید 3 دلار و سقف آن پنج دلار است. بلکه این بازه یک میانگین کلی است. عموماً برای یک کانال درآمد از هزار بازدید یوتیوب می‌تواند بین 0.5 دلار تا 20 دلار (یا حتی بیشتر هم) باشد، اما بازه 3 تا 5 دلار میانگین خوبی است.

شاید شما هم سرچ زیادی کرده‌ باشید و با دیدن اعداد و ارقام مختلف کمی سردرگم شده باشید. علت این موضوع همین است که واقعا درآمد در یوتیوب به خیلی از فاکتورها بستگی دارد که به طور مفصل در ادامه مقاله به آن‌ها پرداخته‌ایم.

میزان درآمد از 1000 بازدید یوتیوب برای ویدیوهای کوتاه چگونه است؟

میزان درآمد برای ویدیوهای کوتاه (شورت ویدیو) بسیار کمتر از ویدیوهای معمولی هستند. ویدیوهای کوتاه معمولاً بازدید بسیار بیشتری می‌گیرند و اگر به فکر درآمدزایی از ویدیوهای شورت هستید باید روی بازدید میلیونی حساب باز کنید.

برای یک تخمین کلی می‌شد ادعا کرد برای کسب 100 دلار از ویدیوهای شرت باید بازدید 3 میلیونی بگیرید.

اما برای کسب درامد از یوتیوب، پیش نیازهایی وجود دارد، شما صرفاً با داشتن هزار بازدید نمی‌توانید از یوتیوب کسب درآمد دلاری داشته باشید. برای اطلاع از شرایط کسب اولین درامد دلاری از یوتیوب با ادامه‌ی مقاله همراه باشید:

شرایط و پیش‌نیازهای کسب درامد از هزار بازدید اول یوتیوب چگونه است؟

برای کسب درآمد دلاری از یوتیوب باید کانال شما حداقل های زیر را دارا باشد:

 1. میزان مشتترک‌ (سابسکرایبر)های کانال یوتیوب شما برای کسب درامد باید حداقل 1000 سابسکرایب باشد.
 2. در یک سال گذشته میزان واچ تایم ویدیوهای شما حداقل 4000 ساعت شده باشد.
 3. میزان درآمد شما از یوتیوب حداقل به 100 دلار رسیده باشد تا امکان برداشت آن برای شما فراهم شود.
 4. باید کانال یوتیوب خود را Monetization کنید و یک حساب گوگل ادسنس داشته باشید.

 

نکته1: مورد مهم دیگری که خیلی باید به آن توجه کنید تولید محتوای اصیل طبق قوانین یوتیوب است. چرا که در غیر این صورت یوتیوب اقدام به محدود کردن و یا حتی بستن کانال شما می‌کند.

طبیعتاً تیم مارکتینگ بسیار قدرتمندی پشت پلتفرمی مثل یوتیوب قرار دارد و ساده انگاری، نتیجه‌ای جز اتلاف زمان و سرمایه ندارد.

نکته2: طبق سیاست‌های اعمالی گوگل، تنها می‌توان 68% از درآمد ثبت شده در یوتیوب را برداشت کرد.

 

چه عواملی بر روی کسب درآمد از یوتیوب تاثیر دارند؟

عوامل زیادی بر روی کسب درآمد شما از یوتیوب نقش دارند که در اینجا مهمترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

 1. میزان مشترک‌ها یا همان سابسکرایبرهای شما
 2. میزان بازدید و تایم واچ ویدیوهای شما
 3. معیار RPM و CPM
 4. طول ویدیوهای شما
 5. نوع تبلیغ و تعداد کلیک
 6. موضوع محتوای کانال
 7. میزان مسدودکننده‌های تبلیغات یا Ad Blockers
 8. لوکیشن مخاطبان
 9. موضوع محتوای کانال
 10. میزان درگیری مخاطب با ویدیو

 

تاثیر تعداد سابسکرایبرها بر روی درآمد از یوتیوب چگونه است؟

تاثیر تعداد مشترک‌ها بر درآمد یوتیوب چگونه است؟

توجه کنید که تعداد سابسکرایبرهای شما به صورت مستقیم بر روی درامد شما از یوتیوب تاثیر ندارند. یعنی یوتیوب صرفاً به خاطر تعداد بالای مشترک‌های شما درآمدی به شما پرداخت نخواهد کرد.

موضوع مهم، پخش تبلیغ بر روی ویدیوهای شماست. در واقع بازدید تبلیغ است که برای شما درامد دلاری دارد. باید دسترسی‌های لازم را به یوتیوب بدهید تا در صورت امکان میان ویدیوهای شما تبلیغ گذاشته شود.

اما طبیعی است زمانی که کانال شما مشترک‌های بیشتری داشته باشد، احتمالاً میزان بازدید از سایت شما نیز افزایش پیدا می‌کند. افزایش بازدیدِ ویدیوهای یوتیوب شما یعنی افزایش احتمالی تبلیغات و این همان مدل اصلی درآمدی از یوتیوب است.

مسدودکنندگان تبلیغات چه تاثیری بر روی کسب درآمد از کانال یوتیوب می‌گذارند؟

همان‌طور که تا الا باید متوجه شده یاشید یوتیوب برای بازدید تبلیغات به شما پول می‌دهد و اگر این تبلیغات دیده نشوند درآمدی هم برای شما نخواهند داشت.

برخی از کاربران از برنامه‌های مسدود کننده تبلیغات استفاده می‌کنند که تبلیغات برای آنان پخش نمی‌شود. در صورتی که کاربران شما از مسدودکنندگان تبلیغات استفاده کنند یوتیوب به شما هیچ پرداختی نخواهد داشت.

طولانی بودن ویدیو چه تاثیری بر درآمد یوتیوب دارد؟

به همین مثال بسنده می‌کنم:  فرض کنید یک ویدیوی پنج دقیقه ای و یک ویدیوی یک ساعته بر روی کانال یوتیوب خود دارید که هر کدام از آن‌ها 1000 بازدید گرفته‌اند. ویدیوی پنج دقیقه‌ای ممکن است نهایت یک یا دو تبلیغ داشته باشد ولی ویدیوی یک ساعته قطعاً امکان دریافت تعداد تبلیغ بیشتری را دارد و این یعنی درآمد بیشتر.  هر دو هزار بازدید گرفته‌اند ولی این کجا و آن کجا.

 

معنای معیارهای  RPM و CPM چیست؟

تفاوت RPM و CPM چیست؟

CPM  یا Cost Per Mile معیاری است که نشان‌دهنده میزان پولی است که شرکت‌ها برای تبلیغات خود در یوتیوب به ازای هر هزار بازدید، هزینه می‌کنند. طبیعی است که میزان CPM شرکت‌های تخصصی‌تر مانند شرکت‌های فعال در حوضه بورس یا شرکت‌های فعال صنعت‌های گران مثل آژانس‌های مسافرتی بیشتر می‌باشد.

پس می‌توان گفت میزان درآمد از 1000 بازدید یوتیوب کانال‌های تخصصی بیشتر است. ولی از طرفی هرچه موضوع کانال شما تخصصی‌تر باشد احتمالاً تعداد علاقه‌مندان به موضوع کانال شما کمتر خواهد شد و تولید محتوای شما سخت‌تر و تخصصی‌تر می‌شود.

مقادیر CPM با توجه به عوامل مختلفی تعیین شده و ممکن است به صورت دوره‌ای تغییر ‌کند. به طور کلی جداول دقیق و خیلی معتبری از مقادیر CPMهای مختلف وجود ندارد و اکثر دیتاها به صورت حدودی و تخمینی وجود دارند.

RPM یا Revenue Per Mille معیار نشان‌دهنده میزان درآمد از 1000 بازدید یوتیوب برای یک یوتیوبر یا کانال یوتیوب است. به طور خلاصه می‌توان گفت RPM میزان درآمد به ازای 1000 بازدید است.

توجه کنید RPM یک یوتیوبر دربرگیرنده تمامی مدل‌های درآمدی از یوتیوب مثل درآمد حاصل از تبلیغات، فروش محصولات یا خدمات، عضویت ویژه و…  است.

اهمیت نوع محتوای کانال بر روی درآمد از یوتیوب چگونه است؟

تاثیر موضوع محتوا بر درآمد یوتیویب به ازای 1000 بازدید چگونه است؟

امروز با افزایش روز افزون محتواهای ویدیویی، کاربران شبکه‌های مجازی به راحتی محتوای خوب از بد را تشخیص می‌دهند. پس این محتوای خوب، جذاب و کاربردی است که اهمیت بسیار بالایی بر روی بازدید از کانال یوتیوب شما دارد.

هدف شرکت‌ها از تبلیغات در ویدیوهای یوتیوب پیدا کردن مشتریانشان است. آمده‌اند تا سهم خود را از سفره‌ی بزرگ‌ترین پلتفرم تبادل ویدیو بردارند. برای هر کسب‌وکاری دستیابی به مشتریان هدف بسیار اهمیت دارد. پس شرکت‌ها علاقه دارند تبلیغات خود را درون محتواهای تخصصی‌تر قرار دهند تا به جامعه هدفشان نزدیک‌تر شوند.

پس هر چه از سمت موضوعات عمومی تر مانند سرگرمی، دوربین مخفی، طبیعت، گل‌وگیاه و … به سمت موضوعات تخصصی‌تر و بیزینسی‌تر مثل آموزش تبلیغات فیس‌بوک، خریدوفروش املاک، تورهای مسافرتی، آموزش بورس و… برویم میزان تبلیغات بسیار بیشتر می‌شود و نرخ درامد از یوتیوب افزایش پیدا می‌کند.

موضوعاتی مثل آموزش فوتوشاپ، آموزش زبان انگلیسی و… هم می‌توانند مابین موضوعات عمومی و تخصصی قرار بگیرند. برای مثال درامد یوتیوب به ازای هر ۱۰۰۰ بازدید در کانالی با موضوع قالیشویی میتواند بین نیم تا سه دلار و برای موضوعی مثل آموزش پریمیر تا ده دلار هم باشد. که بازه‌ی میانگین کلی را بین سه تا پنج دلار مشخص کردیم.

اهمیت موقعیت جغرافیایی مخاطبان بر درآمد از یوتیوب چگونه است؟

سیاست‌های گوگل به گونه‌ایست که بر اساس موقعیت مکانی مخاطبان، نرخ‌های متفاوتی را برای تبلیغات در نظر می‌گیرد. میزان درآمد از بازدیدکنندگانِ کشورهایی مثل آمریکا، آلمان، انگلستان، کانادا و.. بیشتر است.

متاسفانه به دلیل تحریم‌ها یوتیوب برای بازدیدکنندگان با آی‌پی ایران هیچ درآمدی پرداخت نمی‌کند. ولی برای ایرانیانی که از قندشکن‌های مناسبی استفاده‌ می‌کنند درآمد لحاظ می‌شود. اما اگر یک کاربر با آی‌پی کشورهای مختلف وارد یوتیوب شود ممکن است توسط یوتیوب کاربر مخرب یا ربات شناخته شود و یوتیوب برای بازدید این دسته از کاربران هیچ مبلغی پرداخت نمی‌کند.

حتماً در نظر داشته باشید اگر هدفتان از فعالیت در یوتیوب کسب درآمد دلاری‌ست از آی پی ثابت و تمیز کشورهای دیگر استفاده کنید.

و اما؛ نوبتی هم باشد، نوبتِ برداشت و نقد کردن درآمد یوتیوب است!

باز هم به دلیل تحریم‌های بی تاثیر بر اقتصاد کشور برداشت پول از حساب یوتیوب به عنوان یک ایرانی چندان کار ساده‌ای نیست.

توجه کنید برای نشست پول به حساب شما در قدم اول باید عضو یوتیوب پارتنر باشید و یک حساب در گوگل ادسنس داشته باشید. مشکل اینجاست نمی‌توانید به صورت مستقیم از ایران حسابی در گوگل ادسنس داشته باشید.

 راه‌های برداشت پول و نقد کردن درآمد یوتیوب:

راهکارهای نقد کردن درآمد یوتیوب

1.    مهاجرت و باز کردن حساب در یک کشور خارجی

در نگاه اول شاید مهاجرت به یک کشور خارجی و باز کردن حساب در آنجا راهی باشد که به ذهن برسد اما به‌دلیل پیچیدگی‌های قانونی زیاد، هزینه‌های بالا، مشکلات زبانی و باقی مسائل خیلی زود این گزینه حذف شود.

2.    استفاده از حساب دوستان و آشنایان خارج کشور

تذکر: توجه کنید که شخص مطمئن و قابل اعتمادی را برای این کار انتخاب کنید. لازم است بدانید تمام اطلاعات مالی حساب یوتیوب شما با اطلاعات شخص مورد نظر ثبت می‌شود و درآمد شما به حساب همین فرد واریز می‌شود.  در صورت بروز هر گونه مشکلی از نظر قانونی هیچ حقی نخواهید داشت و دستتان در پوست گردو خواهد ماند.

از طرفی طبق قوانین کشورهای مختلف، بر اساس درآمد افراد، مالیاتی بر حساب آنان اعمال خواهد شد.

3.    همکاری با شرکت‌های واسط و نقد کننده درآمد یوتیوب

یکی از راه‌های متداول و مرسوم نقد کردن درآمد یوتیوب همکاری با شرکت‌های واسط و فعال در ارتباط با یوتیوب است. این شرکت‌ها امکان نقد کردن درآمد یوتیوب در حساب بانکی شما را در داخل ایران می‌دهند. توجه کنید برای انتخاب شرکت واسط باید حتماً خوب تحقیق کنید و تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

4.    کار را به ارزیشو بسپارید!

شرکت ارزیشو در راستای تحقق درآمد دلاری از ایران و حل مشکلات کسب‌وکارهای دلاری این افتخار را دارد که همواره در کنار کاربرانش بوده است. ما در ارزیشو با شرکای خارجی خود مذاکره کردیم و یک شرایط ایده‌آل را برای مخاطبین خود به وجود آورده‌ایم.

برای اطلاعات بیشتر از خدمات ارزیشو بر روی نقد کردن درآمد یوتیوب کلیک کنید.

کلام آخر

قبل از هرچیزی امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. لازم به یادآوری‌ست کسب درآمد از یوتیوب نیازمند استمرار، پیگیری و صبر بالاست. مهم‌ترین فاکتور برای فعالیت در یوتیوب تولیدمحتوای جذاب، غیرکپی و کاربردی است. اگر دائم به مسائلی مانند کسب درآمد از یوتیوب، رسیدن به 1000 سابسکرایب اول، موانع نقد کردن درآمد یوتیوب  و… فکر کنید. خلاقیت ذهن شما گرفته می‌شود و دیگر چیزی برای فکر کردن به استراتژی تولید محتوا و افزایش بازدید نمی‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید