وی پی ان (VPN) برای سایت های فریلنسری و ترید

اولین مانع کار با سایت های فریلنسری، پی پال، بایننس و … محدودیت ورود با IP ایران است. اکثر سایت ها به خاطر شرایط تحریم کار با افراد ساکن ایران را محدود کردند و برای عبور از این مانع از وی پی ان ها (VPN) یا سروهای مجازی خصوصی (VPS) استفاده می شود. کدام روش بهتر است؟ در این مطلب به مقایسه این دو روش میپردازیم و نکات مثبت و منفی هریک را بیان می کنیم و در نهایت شرایط یک VPN خوب رو با استناد به چند سایت معتبر تشخیص نشتی وی پی ان میسنجیم.

 

برای شروع لازم است بدانید وی پی ان در تمام دنیا استفاده می شود و کاربردش برای حفظ امنیت دیجیتال در عدم افشای اطلاعات شخصی و جلوگیری از سوء استفاده هکرهاست. شرکت های معتبری در سراسر دنیا خدمات VPN ارائه می کنند که از شناخته شده ترین آنها میتوان به NordVPN و Surfshark اشاره کرد. در ایران به دلیل حجم بالای فیلترینگ سایت های مختلف از فیسبوک و تلگرام گرفته تا سایت های 18+ استفاده از وی پی ان به شکل فراگیر و بیشتر با هدف عبور از سانسور داخلی است در نتیجه ایرانی ها عموما با نکات مهم استفاده از وی پی ان و امکان نشتی اطلاعات آن آشنا نیستند و همین ممکن است در استفاده وی پی ان برای دور زدن تحریم های خارجی دردسر ساز شود.

نکته مهم اول اینکه تحریم ها و محدودیت های سایت های فریلنسری و ترید برای ایرانی ها نیست بلکه برای ساکنین داخل ایران است پس اگر نکات امنیتی را رعایت کنید مشکلی برای فعالیت ندارید.

عموما با وی پی ان ها آشنا هستیم و استفاده از آن روشن است. در مورد وی پی اس (Virtual Privet Server) به طور مختصر باید بدانید استفاده اصلی VPS ها مشابه هاست و برای میزبانی از سایت ها و سرویس های آنلاین است ولی کاربردی که اینجا منظور نظر ماست متفاوت و چیزی شبیه به ریموت دسکتاپ است. فرض کنید یک کامپیوتر روشن در کشور خارجی دارید و از لپ تاپ خود روی آن ریموت می شوید و از آنجا سایت ها را باز می کنید. در واقع همه اطلاعات IP و لوکیشن متعلق به آن سرور است و امنیت بسیار بالایی برای اتصال دارد.

مقایسه وی پی ان و وی پی اس

استفاده از وی پی ان ها آسان تر و ارزان تر است و همچنین سرعت بالاتری دارد ولی ممکن است در صورت عدم توجه به نکات فنی وی پی ان امنیت کمتری داشته باشد و همچنین نیاز به دقت و توجه زیادی برای عدم اشتباه دارد. در حالیکه وی پی اس نیاز به دقت خاصی ندارد و امنیت آن حتی در مواقعی که حواس تان جمع نیست تضمین شده است ولی هزینه بالاتر و سرعت کمتر مشکلاتی است ک نسبت به وی پی ان وجود دارد.
آیتم بررسی وی پی ان (VPN) وی پی اس (VPS)
سهولت استفاده
قیمت
امنیت
عدم نیاز به دقت
سرعت

پارامترهای مختلفی برای مقایسه وجود دارد ولی خلاصه آنها این است که VPS امن تر و VPN سریعتر و ارزان تر است.

شرایط یک وی پی ان خوب و امن

برای اینکه امنیت اطلاعات شما حفظ شود و سایت های فریلنسری و ترید ارز دیجیتال متوجه استفاده شما از IP ایران نشوند توجه به نکات زیر ضروری است. در گام نخست باید بدانیم در صورت استفاده از VPN چه ریسک هایی ممکن است وجود داشته باشد و ربات ها و الگورتیم های سایت های حساس از کجا ممکن است متوجه استفاده کاربر از وی پی ان شوند.

در صورت استفاده از وی پی ان معتبر و انجام برخی تنظیمات امنیتی با افزونه های فایرفاکس تا حد بسیار بالایی می توان به استفاده امن از وی پی ان مطمئن بود، نکته مهم داشتن یک حواس جمع در حین استفاده از VPN است.

استفاده از VPN چطور لو می رود ؟!

 • استفاده از VPN روی موبایل و اپلیکیشن ها در هنگام روشن بودن لوکیشن بسیار ریسکی است.
 • بعضی مرورگرهای دسکتاپ هم در شرایطی لوکیشن کاربر را ارسال می کنند. 
 • در صورت قطع شدن سرویس وی پی ان و اتصال به اینترنت و سایت فریلنسری IP اصلی مشخص می شود.
 • مشخص شدن اختلاف Ping
 • مشخص شدن از سمت WebRTC مرورگر
 • باز بودن بعضی پورت ها روی سرور وی پی ان
 • تایم زون یا ساعت سیستم شما روی ایران و برای سرور وی پی ان روی کشور خارجی است و این اختلاف ساعت نشانه استفاده از وی پی ان است.
 • بعضی اختلاف ها در مرورگر و سرور وی پی ان باعث فاش شدن استفاده از وی پی ان می شود، برای مثال:
 • داشتن فونت ها و زبان فارسی در مرورگر
 • اختلاف سیستم عامل کامپیوتر شما و سرور (اکثر وی پی ان ها روی لینوکس است و ما غالبا از ویندوز استفاده می کنیم.)
 • کوکی ها در اکثر سایت ها استفاده می شوند و روی مرورگر ردپایی از حضور شما برای استفاده های تبلیغاتی و محتوایی بعدی به جا می گذارند داشتن این کوکی ها می تواند اطلاعات واقعی شما و حضور در ایران را افشا کند. (مثلا یک سایت ایرانی معروف مثل دیجی کالا و آپارات روی مرورگر شما کوکی باقی گذاشته است)
 •  
 • این وی پی ان ها عموما دارای نشتی اطلاعات هستند و به سادگی مشخص می شوند.

توصیه می کنیم برای تست شرایط اتصال خود و اطلاعاتی از VPN و مرورگر تان ک ممکن است باعث نشتی اطلاعات شما شود از سایت های مخصوص این کار استفاده کنید، برای مثال می توانید به این سایت مراجعه کنید.

مشاهده یک نمونه نتیجه استفاده از VPN با مرورگر ناامن:

همانطور که از این گزارش مشخص است در این ارتباط هرچند VPN شرایط خوبی دارد و معتبر است ولی مرورگر اختلاف سیستم شما و سرور vpn را مشخص می کند.

پس برای داشتن یک ارتباط امن دو شرط لازم باید همزمان رعایت شوند:

استفاده از VPN معتبر

تنظیمات مرورگر

سایت دیگری ک می توانید برای سنجش وضعیت اتصال و امنیت ارتباط VPN و مرورگر از آن استفاده کنید سایت https://whoer.net/ است. یک نمونه بررسی ارتباط با این سایت:

طبق سنجش این سایت تا 90 درصد ارتباط امن است، برای بررسی جزئیات به ادامه گزارش این سایت توجه کنید:

طبق سنجش این سایت تا 90 درصد ارتباط امن است، برای بررسی جزئیات به ادامه گزارش این سایت توجه کنید:

با استفاده از کوکی ها و برخی اطلاعات مرورگر استفاده از زبان فارسی و اطلاعات بعضی شبکه های اجتماعی که با کوکی بروزر مشخص شده است گزارش می شود.

توصیه های کاربردی و نکات مهم استفاده از وی پی ان برای سایت های فریلنسری و ترید ارز دیجیتال

اگر حوصله و حواس جمع برای رعایت کردن این نکات را ندارید بهترین راهکار برای شما همان وی پی اس است، با کندی کانکشن و قیمت بالا کنار بیایید ولی حداقل ریسک مشخص شدن استفاده از ایران را ندارید. ولی اگر حال و حوصله و دقت لازم برای این موارد را دارید می توانید از VPN هم با خیال راحت استفاده کنید.

 • حداقل وی پی انی که برای این جور کارهای درآمد دلاری استفاده می کنید باید معتبر باشد، استفاده از وی پی ان های رایگان شاید برای دیدن توییتر و تلگرام مناسب باشد و کار را راه بیاندازد ولی برای سایت های فریلنسری و ارز دیجیتال یک ریسک حتمی است.
 • اکثر وی پی ان های پولی که کرک شده هستند نیز شما را در ارتباط دچار ریسک می کنند.
 • برای اطمینان از کیفیت اتصال و عدم نشتی اطلاعات از سایت های گزارشگر VPN استفاده کنید.
 • ارزیشو فروشنده VPN نیست ولی برای کاربران خود و افرادی ک خدمات فریلنسری شامل سیمکارت مالزی و حساب پی پال را تهیه کرده اند یک وی پی ان معتبر و امن با IP مالزی تهیه کرده است.
 • برای زمانی که سرویس وی پی ان شما به هر دلیلی قطع شد در صورتی که اینترنت تان وصل باشد مشخصات IP اصلی شما فاش می شود و برای جلوگیری از این موضوع باید از امکان Kill Switch استفاده کنید.
 • برای وبگردی های معمول و چک کردن سایت های فارسی و روتین از یک مرورگر مثل گوگل کروم یا ادج استفاده کنید و یک مرورگر فایرفاکس فقط و فقط برای کارهای فریلنسری و ترید و … (هر کار درآمد دلاری که شامل تحریم ایران است) در نظر بگیرید.
 • روی آن مرورگر فایرفاکس کوکی سایت های فارسی نمی افتد و با تنظیمات خاص افزونه ها ریسک های فاش شدن اطلاعات از بین خواهد رفت.
 • این افزونه مرورگر شما را در مقابل نشتی اطلاعات و اختلاف های کامپیوتر شما و سرور وی پی ان امن می کند. در ادامه تنظیمات این افزونه را با اسکرین شات آموزش می دهیم.
 • با استفاده از سایت های گزارشگر وضعیت اتصال خود و امن بودن ارتباط را پیش از اتصال به سایت فریلنسری چک کنید.

افزونه Chameleon ، آفتاب پرست دوست داشتنی فایرفاکس

این افزونه به روی مرورگر فایرفاکس نصب می شود و مهم ترین ویژگی آن مخفی کردن بعضی اطلاعات و یا تغییر آن به وضعیت مورد نیاز شما در حین اتصال به وی پی ان است. مثلا با کمک این افزونه میتوان ساعت تایم زون سیستم را تغییر داد و یا زبان مورد استفاده در مرورگر شما به درخواست تان و متناسب با کشور مبدا سرور وی پی ان تغییر می کند و این باعث می شود رباتهای ضد VPN متوجه استفاده شما از وی پی ان نشوند.

تنظیمات مورد نیاز در افزونه

برای جلوگیری از عدم نمایش اختلاف بین سیستم عامل وی پی ان و سیستم عامل کامپیوتر شما از این بخش استفاده کنید، دقت کنید اگر وی پی ان شما روی سرور لینوکس است باید گزینه ی انتخابی زیر را استفاده کنید. در صورتی که وی پی ان شما روی سرور ویندوزی قرار دارد و کامپیوتر شما هم ویندوزی است نیازی به تغییر ندارید.

از کجا بفهمم سیستم عامل سرور VPN ویندوز است یا لینوکس؟

روش های مختلفی دارد ک یکی از آن استفاده از همان سایت https://whatleaks.com است. در این قسمت:

تنظیمات زیر را از منو بعدی مطابق شکل زیر انجام دهید

از آیتم سوم میتوانید زبان مورد نظر مرورگر خود را تنظیم کنید. برای مثال چون وی پی ان کاربران خدمات فریلنسری ارزیشو از کشور مالزی است ما اینجا زبان مالایی را انتخاب کردیم. شما هم بسته به موقعیت مکانی سرور وی پی ان خود زبان را انتخاب کنید. مثلا IP هلند با زبان Dutch تنظیم شود.

منو سومی تنظیمات مشابه موارد زیر تیک بخورد و انجام شود.

یکی از موارد مهم این بخش ساعت یا timezone است که مطابق با کشور وی پی ان می توانید آن را تنظیم کنید. برای مثال اینجا تایم زون کوالامپور (پایتخت مالزی) تنظیم شده است.

 

یکی از مهم ترین بخش هایی که سایت ها متوجه استفاده از وی پی ان می شوند تکنولوژی webRTC است و افزونه قدرتمند آفتاب پرست برای حل این مشکل هم راه حل دارد. از همین منو تنظیمات تب دومی از وسط یعنی standard را انتخاب کنید و تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام دهید.

یکی از موارد مهم این بخش ساعت یا timezone است که مطابق با کشور وی پی ان می توانید آن را تنظیم کنید. برای مثال اینجا تایم زون کوالامپور (پایتخت مالزی) تنظیم شده است.

 

یکی از مهم ترین بخش هایی که سایت ها متوجه استفاده از وی پی ان می شوند تکنولوژی webRTC است و افزونه قدرتمند آفتاب پرست برای حل این مشکل هم راه حل دارد. از همین منو تنظیمات تب دومی از وسط یعنی standard را انتخاب کنید و تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام دهید.

افزونه مسدود کردن ارسال پینگ ( Ping Blocker )

این افزونه در کنار افزونه قبلی قرار می گیرد و اختلاف ping بین سیستم شما و سرور را مخفی می کند.

سلب مسئولیت:

با نصب افزونه Chameleon  و انجام تنظیمات فوق ارتباط امن و بدون مشکلی را با سایت های فریلنسری تجربه می کنید. هرچند این کار ریسک ارتباط شما با VPN را تا حد زیادی کاهش می دهد ولی به هر حال باید بپذیریم که حضور در این سایت ها همواره با ریسک هایی همراه است. ممکن است روش های جدیدی برای تشخیص استفاده از وی پی ان بکار گرفته شود و یا خود شما در هنگام اتصال بی دقتی کنید.

نوشتن این متن راهنما صرفا بر اساس تجربه ارزیشو است و با هدف کمک به علاقه مندان و فعالین کسب درآمد دلاری است و به هیچ وجه تضمین 100 درصدی برای کار بدون ریسک در سایت های فریلنسری (مثل آپورک) و ترید ارز دیجیتال (مثل بایننس) با VPN نیست.

نهایتا اختیار و مسئولیت تصمیم برای حضور در این سایت ها و یا استفاده از این روش ها به عهده شماست.

ما در ارزیشو فروشنده VPN نیستیم و استفاده از آن را برای کارهای خلاف قانون کشور توصیه نمی کنیم. هدف ما این است که روش هایی برای کسب درآمد دلاری و ارزآوری به کشور آموزش دهیم و در این مسیر موانع موجود مثل محدودیت IP ایران را عادلانه نمیدانیم و برای عبور از این مشکل صرفا محتوا تولید می کنیم. با آرزوی موفقیت برای شما و رفع موانع پیش رو، ارادتمند شما! تیم ارزیشو.

جمع بندی و نتیجه گیری

برای استفاده از سایت های فریلنسری و ترید ارز دیجتال که IP ایران را مجاز نمی دانند دو مسیر کلی وجود دارد. یکی از استفاده از وی پی ان و دیگری استفاده از وی پی اس است که هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. در صورت توجه و دقت به نکات این مطلب استفاده از VPN هم کم ریسک است ولی در صورتی که حوصله و دقت و حواس لازم برای رعایت کردن موارد را ندارید توصیه می کنیم از VPS استفاده کنید تا ریسک کمتری داشته باشید.

معرفی مرورگر ها و افزونه ها

مرورگر امن گوش های اندروید

bromite

مرورگر امن برای دسکتاپ (لینوکس، مک، ویندوز )

liber Wolf

وی پی اس مالزی

360/000 تومان (ماهانه)

 • این وی پی اس ها با یک IP اختصاصی ارائه می شود.
 • تامین کننده این سرویس شرکت parsVDS است. پارس وی دی اس به طور تخصصی روی ارائه خدمات وی پی اس برای بایننس و پی پال فعالیت می کند و آموزش و پشتیبانی خوبی روی این خدمات دارد.
 • ارزیشو یک لینک ریفرال از پارس گرفته است و اگر شما با لینک بالا خرید کنید 10 درصد از میزان خرید شما به حساب ما واریز می شود. این کار سرویس را برای شما گران تر نمی کند ولی ما از این خرید منتفع خواهیم شد. در نتیجه خرید با این لینک به معنی حمایت از ارزیشو است.