وبینار نقشه راه درآمد دلاری

درآمد دلاری یک شبه به دست نمی‌آید. چالش‌های خاص خود را دارد و آگاهی از مسیر واجب است. اگر می‌خواهید درآمد دلاریِ “مستمر” داشته باشید، وبینار نقسه راه درآمدی (با ارائه جناب علی سیاه‌کلاه) را تا انتها ببینید. یادداشت بردارید و برای مسیر آماده شوید. این وبینار به شما کمک می‎کند تا در این راه گام‌هایی استوار بردارید.

سیر موضوعی در این وبینار:

آشنایی با علی‌ سیاه‌کلاه (مدرس وبینار نقشه راه درآمد دلاری)

سال 96 نرخ دلار پایدار بود و وضعیت شغلی ما ثبات بیشتری را تجربه می‌کرد. اما اوایل سال 97 بود که به یکباره قیمت دلار در ایران چند برابر شد و شُک بزرگی به بازار ایران وارد شد. این قضیه تبعات زیادی را در‌ پی داشته و طبعاً احساس ناامیدی زیادی را به جامعه‌ی ما تزریق کرده است.

ما که در شرکت نگارا کار می‌کردیم، به دنبال راهی بودیم که از دل شرایط سخت، موفق بیرون بیاییم. فاصله‌ی زیاد بین قیمت ریال و دلار باعث شد به فکر دریافت پروژه از خارج ایران بیوفتیم. در مورد این قضیه تحقیق کردیم تا در این راه با اطمینان بیشتری حرکت کنیم.

اطلاعات زیادی در مورد این نوع کار وجود نداشت و افراد خیلی کمی با چنین حالتی فعالیت دلاری داشتند. با جستجوی زیاد و بعد از چالش‌ها و خطاهای فراوان، راه موفقیت در این مسیر را پیدا کردیم. اولین پروژه‌ای که گرفتیم، 50 دلار بود، پول زیادی نبود ولی بدست آوردن آن خیلی شیرین بود. می‌دانستم این 50 دلار دلیل خوشحالی من نیست و «راه» را یاد گرفته‌ام که به درآمد بالا برسیم. مسیر موفقیت در دستان ما بود. امروز هم تمام پروژه‌های ما با مشتریان خارجی‌ است.

ادامه‌ی این مسیر، بسیار روشن است. بسیاری از افراد به دلیل میزان درآمد کم، در همان ابتدا مأیوس می‌شوند. اوایل مسیر در ازای کاری که انجام می‌دهید، درآمد کمی بدست می‌آورید. به همین دلیل سختی آن بیشتر به چشمتان می‌آید. اما اگر ادامه بدهید و راه را درست بروید، موفقیت زیادی در انتظار شما خواهد بود.  

کسی که همیشه در حال یادگیری نباشد و در زمان لازم تغییر مسیر ندهد، پیشرفت چشمگیری نمی‌کند. «من (علی سیاه کلاه) به شخصه روی یادگیری خود سرمایه‌گذاری کردم و حتی از درس‌های برون‌مرزی استفاده کردم تا دانشم را به‌روز کنم.»

وبینار راه‌های کسب درآمد ارزی چگونه به من کمک می‌کند؟

ما این وبینار را برگزار می‌کنیم تا مسیر را به شما نشان دهیم. همچنین آموزش و کمک به رشد دیگران آنقدر لذت‌بخش است که ارزشِ انتقال این اطلاعات را چند برابر می‌کند.

در این وبینار فرمول تست‌شده‌ای را به شما می‌گوئیم که پروژه و مشتریان خارجی پیدا کنید. به درآمد دلاری «مستمر» برسید و قادر باشید آن را به ریال نقد کنید. با این روش حتی به صورت پاره‌وقت، درآمد بیشتری نسبت به کار تمام‌وقتِ ریالی کسب می‌کنید.

وبینار کسب درآمد دلاری برای چه افرادی مناسب است؟

 1. کار آفرینان یا کارفرمایان، افرادی که دوست‌دارند کسب‌و‌کاری جهانی با درآمد دلاری داشته‌‌‌باشند
 2. فریلنسرهای تمام‌وقت یا پاره‌وقت در زمینه‌ی:
 • خدمات هنری و خلاق
 • خدمات مارکتینگ، تبلیغات و فروش
 • خدمات مهندسی
 • خدمات برنامه‌نویسی و شبکه
 • خدمات تولید محتوا
 • و دیگر حوزه‌های خدمات تخصصی…

نکته‌ی مهم: شما حتماً باید بتوانید به صورت غیر‌حضوری پروژه‌ها را انجام و تحویل دهید.

رسیدن به درآمد دلاری راهی نیست که در مدتی کوتاه شما را پولدار کند. لازم است تلاش کنید و در جهت درستی پیش بروید. اگر حاضر نیستید برای یادگیری موارد مهم و قدم‌های اساسی زمان و هزینه صرف‌کنید، از این کار خود‌داری کنید.

قشنگ‌ترین لذت درآمد دلاری، فقط کسب درآمد نیست. این مسیر تجربه‌هایی را برایتان فراهم می‌کند که بسیار خاص هستند. می‌توانید مشتریانی از کشورهای مختلف دنیا داشته باشید، سفر خارجی بروید، سرمایه‌گذاری‌های متنوعی داشته باشید و … بی‌انتها تجربه بدست آورید و در رفاه زندگی کنید.

نگاهی به مسیر آموزشی این وبینار

 1. کار آفرینان یا کارفرمایان، افرادی که دوست‌دارند کسب‌و‌کاری جهانی با درآمد دلاری داشته‌‌‌باشند
 2. فریلنسرهای تمام‌وقت یا پاره‌وقت در زمینه‌ی:
 • خدمات هنری و خلاق
 • خدمات مارکتینگ، تبلیغات و فروش
 • خدمات مهندسی
 • خدمات برنامه‌نویسی و شبکه
 • خدمات تولید محتوا
 • و دیگر حوزه‌های خدمات تخصصی…

نکته‌ی مهم: شما حتماً باید بتوانید به صورت غیر‌حضوری پروژه‌ها را انجام و تحویل دهید.

رسیدن به درآمد دلاری راهی نیست که در مدتی کوتاه شما را پولدار کند. لازم است تلاش کنید و در جهت درستی پیش بروید. اگر حاضر نیستید برای یادگیری موارد مهم و قدم‌های اساسی زمان و هزینه صرف‌کنید، از این کار خود‌داری کنید.

قشنگ‌ترین لذت درآمد دلاری، فقط کسب درآمد نیست. این مسیر تجربه‌هایی را برایتان فراهم می‌کند که بسیار خاص هستند. می‌توانید مشتریانی از کشورهای مختلف دنیا داشته باشید، سفر خارجی بروید، سرمایه‌گذاری‌های متنوعی داشته باشید و … بی‌انتها تجربه بدست آورید و در رفاه زندگی کنید.

آمادگی ذهنی برای مسیر درآمد دلاری

 1. این دو نکته را هیچ‌گاه فراموش نکنید:

  • شما 100 درصد مسئول موفقیت یا عدم موفقیت خود هستید.
  • وضعیت فعلی شما خروجی فعالیت‌ها و انتخاب‌های شماست.

  اگر از وضعیت فعلی راضی نیستید، خودتان مسئول هستید. نه دولت، نه کرونا، نه تحریم‌ها، نه قیمت دلار و هیچ فرد دیگری. تغییر زندگی خودتان به دست شما صورت می‌گیرد.

  ما شما را به مثبت اندیشی تشویق نمی‌کنیم، بلکه می‌گوییم با در نظر گرفتن تمام شرایط، بهترین راه را برای خود انتخاب کنید.

  اگر باور داشته باشید که کنترلی بر موفقیت خود ندارید، هیچ‌گاه برای موفقیت به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنید. مسیر رسیدن به درآمد دلاری قرار نیست بسیار ساده و هلو برو در گلو باشد. سختی و چالش‌های مخصوص به خودش را دارد. با این ذهنیت، شما آماده‌ی دست‌اندازها و چاله‌های مسیر خواهید‌ بود و با پنچر شدنِ یک چرخ به طور کلی بیخیال سفر نخواهید شد. در این مسیر دست‌اندازهایی وجود دارد، ولی قرار نیست زمان برخورد با آن‌ها، از ادامه‌ی مسیر منصرف شوید.

  با راهنمایی و صبر و پشتکاری که به ‌کار می‌برید به اهداف‌تان می‌رسید. این مسیر توسط افرادی که در این راه بوده‌اند تا حدی تسهیل شده است. به طور مثال خدماتی که ارزیشو ارائه می‌دهد، موجب صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود. برای داشتن ‌هویت خارجی، یادگیری تخصص‌ها و حتی پیدا‌کردن پلتفرم‌هایی که مشتریان خارجی در آن حضور دارند، می‌توانید از آموزش و خدمات قابل اعتماد ارزیشو استفاده کنید.

درآمد دلاری را با حقوق ایران مقایسه نکنید

اگر هدف شما درآمدی 1000 دلاری است باید بدانید که در کشورهای دجه یک دنیا 1000 دلار معادل 2 میلیون تومان است. قیمتی که از نظر ذهنی می‌خواهید به آن برسید را به قیمت ریال محدود نکنید و با حقوق‌های ایران مقایسه نکنید. چرا که در بازار جهانی ظرفیت مناسبی برای افزایش درآمد وجود دارد.

سوال: لطفاٌ اشیاء آبی‌رنگ را نام ببرید.

چرا به اشیاء آبی توجه نکردید؟ مغز شما فقط به اشیاء قرمز توجه کرد، به همین دلیل نتوانستید به جزئیات دیگر توجه کنید. در  کسب درآمد ارزی نیز، تمرکز خود را بر روی کیفیت کار تخصصی، جذب پروژه و حقوق دلاری متمرکز کنید. مقایسه‌ی حقوق ایرانی با حقوق دلاری، انگیزه و تمرکز شما را کم می‌کند. به کم قانع نباشید و در حد توان برای درآمدهای بالاتر تلاش کنید.

 (البته در ابتدای مسیر و برای کسب تجربه و زیاد شدن رزومه‌ی خارجی‌تان، حتی لازم است نصف قیمت کار کنید. ولی با گذشت زمان می‌توانید حقوق‌های بالاتر درخواست کنید و محدودیتی برای کسب درآمد نداشته باشید)

آشنایی با مسیر درآمد دلاری

قدم اول: خدمات و سرویس‌های شما

با ارائه چه خدماتی می‌توانم پروژه‌های دلاری بگیرم؟

خدمات برنامه‌نویسی، کدنویسی و طراحی سایت

 • برنامه‌نویسی‌های تخصصی
 • طراحی سایت با وردپرس (حتی طراحی ووردپرسی قالبی)
 • برنامه نویسی اپلیکیشن

و… تمامی خدمات مربوط به برنامه‌نویسی

خدمات طراحی گرافیک و طراحی هویت بصری

 • طراحی لوگو
 • طراحی ست اداری
 • طراحی‌های مربوط به سوشال مدیا
 • طراحی کاتالوگ و بروشور

و … تمامی خدمات مربوط به طراحی

خدمات دیجیتال مارکتینگ

 • سئو
 • بازاریابی محتوایی
 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات گوگل (Google Ads)
 • تبلیغات فیسبوک (Facebook Ads)

و … کلیه خدمات مربوط به دیجیتال مارکتینگ

خدمات تولید ویدیو و انیمیشن

 • ادیت ویدیو
 • طراحی انیمیشن سه‌بعدی
 • طراحی لوگو‌موشن
 • طراحی موشن‌گرافیک

و … تمامی خدمات مربوط به تولید ویدیو و انیمیشن

خدمات اکسل و پاورپوینت

 • طراحی پاورپوینت
 • آماده‌کردن فایل‌های اکسل (ورود اطلاعات و داده)
 • فرمول‌نویسی در اکسل

و … تمامی خدمات مربوط به مایکروسافت آفیس

پروژه‌های مهندسی

 • طرح‌ها و نقشه‌های معماری
 • طراحی مدل سه‌بعدی (اتوکد و نرم‌افزارهای مشابه)
 • طرح‌ها و نقشه‌های مهندسی مکانیک و برق

و … تمامی خدمات مهندسی که به صورت دورکاری قابل انجام است

پروژه‌های داده‌محور

افراد کمی از ایران در این زمینه فعالیت می‌کنند ولی جالب است بدانید که رقم پروژه‌های داده‌محور چند ده هزار دلاری است.

هر کاری که بتوانید آن را به صورت دورکاری انجام بدهید

نحوه صحیح ارائه خدمات

اگر می‌خواهید مرتکب اشتباهی بزرگ شوید، لیست بلندی از خدمات منتشر کنید و پروژه‌هایی با وظایف مختلف بگیرید.

اشتباهی که همان ابتدا مرتکب شدیم، تهیه‌ی لیستی از خدمت‌هایمان بود که پروژه‌های مختلفی در آن وجود داشت. کارهای گرافیکی، سئو، تبلیغات، طراحی سایت و … حدود 40 کار را جزو خدمات خود در نظر گرفته بودیم و همزمان برای همه‌ی آن‌ها خدمت ارائه می‌دادیم.

نتیجه اینگونه بود: انرژی و هزینه‌ی زیادی را متحمل شدیم.

زمانی که روی یک خدمت خاص تمرکز کردم، توانستم کارها را بهتر انجام دهم و به خاطر تخصصی که در یک زمینه بدست آوردم، به درآمد بیشتری رسیدم. در خدمات تخصصی مشتری‌های بهتری پیدا می‌کنید.

یک مثال عینی، پزشک‌ها هستند. پزشک‌های عمومی افراد بیشتری را ویزیت می‌کنند و با موضوعات مختلفی سر و کار دارند. اما هزینه‌ی ویزیت‌شان با یک پزشک متخصص بسیار تفاوت دارد. پزشک‌های متخصص مشتری‌های کمتری دارند، ولی به خاطر تخصص و سطح دانش و خدمت‌شان، ویزیت بالایی می‌گیرند و از یک پزشک عمومی درآمد بسیار بیشتری بدست می‌آورند.

مشتری یابی برای پروژه‌های دلاری

منظور از مشتری‌یابی چیست؟

در مشتری‌یابی به سراغ افرادی می‌روید که به خدمت یا محصول شما احتیاج دارند. برای مشتری‌یابی نیازی نیست در خارج از ایران شرکت ثبت کنید. برای ثبت شرکت، به درآمد 50 هزار دلار که رسیدید، وقتِ آن است که به ثبت شرکت خارجی هم فکر کنید (اگر مایل باشید).

مشتری‌یابی به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

 1. مشتری‌یابی مستقیم و غیر‌مستقیم
 2. مشتری یابی رایگان و پولی

در ادامه به طور مفصل هر کدام از روش‌های مشتری‌یابی را بررسی می‌کنیم.

مشتری‌یابی به روش مستقیم

در مشتری‌یابی مستقیم، فرآیند جذب مشتری به عهده خودتان است. در این روش از نظر تأیید هویت خود مشکلی نخواهید داشت. اگر به این روش مشتری بیابید، می‌توانید در سایت‌های فریلنسری هم ثبت‌نام کنید. حتی اگر در سایت‌های فریلنسری برند و شرکت خودتان را معرفی کنید، نزد کارفرما اعتبار بیشتری پیدا می‌کنید. این روش برای شرکت‌ها و تیم‌ها بسیار مناسب است.

به طور کلی مشتری‌یابی مستقیم به دو صورت انجام می‌شود:
مشتری‌یابی به روش رایگان (به صورت ارگانیک)

در روش‌های رایگان، جذب مشتری به عهده‌ی شماست. لازم است به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید. از طرفی، شما مسئول هستید تا برای خدماتی که ارائه می‌دهید، در مشتری احساس نیاز ‌به‌وجود بیاورید. زیرا بر خلاف سایت‌های فریلنسری، در روش بدون واسطه مرحله‌ی مهمی از جذب مشتری به عهده‌ی شماست. یعنی باید به مشتری بگویید به چه دلیل لازم است که از خدمات شما استفاده کند.

مشتری‌یابی مستقیم به روش رایگان مزیت‌های مهم و زیادی دارد:

 • نیازی به تأیید هویت نیست
 • دستمزد پروژه‌ها بیشتر است (در فریلنسری به دلیل رقابت زیاد، دستمزد پروژه‌ها کمتر است)
 • کار نسبت به کار فریلنسری، یک سطح بالاتر محسوب می‌شود
 • در صورت موفقیت، به درآمدهای رویایی می‌رسید
 • این روش رایگان است و به جز زمان و انرژی هیچ هزینه‌ی دیگری ندارد
مشتری‌یابی به روش پولی

اگر به دنبال روشی هدفمند برای جذب مشتری هستید، حتماً از تبلیغات کلیکی کمک بگیرید. تبلیغات پولی و کلیکی مستقیماً به سراغ مخاطب هدف شما می‌روند. در این نوع از تبلیغ، می‌توانید سن، جنسیت، علایق، وضعیت تأهل و دیگر موارد مهم را انتخاب کنید تا تبلیغات شما فقط برای افرادی که شما می‌خواهید نمایش داده شود. حتی با انتخاب موضوع‌های نزدیک به خدمت یا محصول‌تان، تبلیغ فقط برای بازار هدف انجام می‌شود.

مزیت‌های تبلیغات کلیکی (مشتری‌یابی پولی):

 • نیازی به تأیید هویت نیست
 • دستمزد پروژه‌ها نسبت به پروژه‌های فریلنسری بالاتر هستند
 • در صورت موفقیت به درآمد رویایی می‌رسید
 • امکان رشد سریع وجود دارد

روش‌های پولی جذب مشتری خارجی معمولاً از سه راه انجام می‌شود:

 • تبلیغات فیسبوک
 • تبلیغات گوگل ادز
 • تبلیغات لینکدین

اگر در ابتدای مسیر کسب درآمد دلاری هستید، توصیه می‌کنیم ابتدا به روش غیرپولی مشتری پیدا کنید. تجربه‌ کسب کنید و از اول به سراغ روش پولی نروید. برای تبلیغات کلیکی، به بودجه نیاز‌ دارید (حداقل 1000 دلار). در این نوع از بازاریابی، تحقیقات مربوط به پرسونای مشتری و هویت برند را باید انجام داده باشید. اگر با تکنیک‌های اصولی تبلیغات کلیکی آشنا نیستید، قطعاً بودجه‌تان به هدر می‌رود.

مقایسه روش‌های مختلف جذب مشتری خارجی

 • تبلیغات فیسبوک
 • تبلیغات گوگل ادز
 • تبلیغات لینکدین

اگر در ابتدای مسیر کسب درآمد دلاری هستید، توصیه می‌کنیم ابتدا به روش غیرپولی مشتری پیدا کنید. تجربه‌ کسب کنید و از اول به سراغ روش پولی نروید. برای تبلیغات کلیکی، به بودجه نیاز‌ دارید (حداقل 1000 دلار). در این نوع از بازاریابی، تحقیقات مربوط به پرسونای مشتری و هویت برند را باید انجام داده باشید. اگر با تکنیک‌های اصولی تبلیغات کلیکی آشنا نیستید، قطعاً بودجه‌تان به هدر می‌رود.

توصیه می‌کنیم که فقط به یک روش از مشتری‌یابی تکیه نکنید. حداقل 2 روش را همزمان اجرا کنید. به طور مثال هم از سایت‌های فریلنسری و هم به روش مستقیم (از نوع رایگان) اقدام کنید. با این راه، اگر در یکی از این راه‌ها به مشکل بر بخورید، درآمدتان صفر نمی‌شود و می‌توانید با روشِ دیگر درآمد داشته باشید.

مشتر‌ی‌یابی با سایت‌های فریلنسری

سایت‌های فریلنسری باعث وصل‌کردن مشتریان به شما می‌شوند (واسطه‌اند). معروف‌ترین سایت‌های فریلنسری عبارتند از:

Freelancer

Upwork

People per hour

Guru

 

محاسبه و پرداخت حقوق بر اساس یکی از این دو روش انجام می‌شود:

ساعتی

پروژه‌ای

 

نکات مربوط به محاسبه حقوق  در پروژه‌های فریلنسری:

 • کارفرماها پروژه‌های نرخ ثابت را بیشتر ترجیح می‌دهند
 • پروژه‌های نرخ ثابت برای کارهای “مشخص” مناسب‌ هستند (به عنوان مثال: طراحی لوگو با سه طرح اولیه و 3 ادیت)
 • پروژه‌هایی که حدود آن‌ها مشخص نیست، پرداخت ساعتی بهتر است
 • برای شروع، ساعتی 13 الی 18 دلار پیشنهاد دهید (زیر 13 دلار، کارفرما گمان می‌کند که کار شما بی‌کیفیت است)
 • بعد از افزایش سابقه و بهتر شدن رزومه‌تان، می‌توانید ساعتی 20 تا 60 دلار هم درخواست کنید
 • امکان تغییر پروژه‌ها از ساعتی به ثابت یا برعکس وجود دارد

نکات مربوط به دریافت پروژه‌های فریلنسری:

 • در هر ماه برای ارسال پیشنهاد همکاری (پروپوزال) به کارفرما فرصتی “محدود” خواهید داشت، به همین دلیل از این فرصت‌های رایگان به‌ درستی استفاده کنید
 • قبل از جذب پروژه، پورتفولیوی خود را بسازید )ارائه نمونه کارهای قبلی به صورت یکجا)

پیشنهاد همکاری را برای پروژه‌هایی بفرستید که به پورتفولیوی شما مرتبط باشند

 • رزومه‌ در پروفایل شما، باید با خدماتی که ارائه می‌دهید مرتبط باشد

نکات مربوط به گرفتن اولین پروژه‌ فریلنسری

در ابتدای کار، با قیمتی کمتر از نصفِ قیمتِ پیشنهادی کارفرما پروپوزال بفرستید. از این راه، اولین پروژه را سریع‌تر می‌گیرید و نمونه‌کار‌های بیشتری را به پروفایل‌ خود اضافه می‌کنید. در ضمن به کارفرما دلیل قیمت پایین را بگویید. شما بر خلاف تجربه‌های زیادتان، در این وب‌سایت جدید هستید و به همین دلیل با قیمتی پایین می‌خواهید سوابق پروفایلتان را در این سایت زیاد کنید. علت کم بودن قیمت، ارائه‌ی کاری بی‌کیفیت نیست.

در 10 پروژه‌ اول خود، اصلاٌ به دنبال قیمت خوب نباشید. فقط بهترین خدمت را ارائه دهید تا بتوانید نظر مثبت بقیه‌ کارفرماها را به خود جلب کنید.

اگر برای پیشنهاد همکاری خود پروپوزال بنویسید، این کار شما برای آن‌ها ارزش زیادی خواهد داشت. چرا که نوشتن هر پروپوزال، ساعت‌ها طول می‌کشد.

 1. هیچ اشکالی ندارد که در سلام، به نام فرد اشاره کنیم. این قضیه باعث شخصی‌سازی کردن سلام می‌شود و حس خوبی را منتقل می‌کند (در فرهنگ جهانی مرسوم است).
 2. به مشتری اطمینان دهید که از خواسته‌ی او آگاهی دارید و می‌دانید به چه خدمتی احتیاج دارد. به او نشان دهید که مشخصات و خواسته‌های پروژه را مطالعه کرده‌اید. با این روش کارفرما متوجه می‌شود که یک پروپوزال را برای چند نفر ارسال نکرده‌اید.
 3. از تجربه‌های مرتبط خود بگویید، زیرا باعث جلب اعتماد کارفرما می‌شود.
 4. تمایل خود را برای صحبت‌های جزئی‌تر ابراز کنید.
 5. نوشتن عبارت پایانی (closing phrase) یا جمله‌ی پایانی را فراموش نکنید.
 6. در انتها نام خودتان را بنویسید

نکات مثبت سایت‌های فریلنسری چیست؟

 • نیاز به وب‌سایت و برند مخصوص ندارید
 • جذب پروژه در سایت فریلنسری بسیار ساده است (اگر از استراتژی درستی استفاده کنید)
 • در اکثر مواقع نیاز به صحبت تلفنی یا مکالمه با مشتریان نیست
 • در صورت تلاش اصولی در چند ماه می‌توانید به درآمد 1000 دلاری برسید

فرهنگ فریلنسری در جهان جا افتاده و نیاز نیست حتماً به زبان انگلیسی مسلط باشید

نکات منفی سایت‌های فریلنسری چیست؟

 • تأیید هویت نه چندان ساده! (البته راه حل وجود دارد)
 • حدود 10 الی 20 درصد از دستمزد ما به سایت فریلنسری تعلق می‌گیرد (پورسانت وب‌سایت)
 • هزینه پایین برخی پروژه‌ها (با دلار 25 تومانی، برای ایرانی‌های مقیم ایران به‌صرفه است)
 • رقابت بالا (اگر از روش درست جلو بروید با این مشکل رو‌به‌رو نمی‌شوید)

فروش خدمات برای رسیدن به درآمد دلاری

اگر بهترین خدمات ر ابرای ارائه انتخاب کنید و در سایت‌های فریلنسری ثبت‌نام کنید، ولی نتوانید به فروش برسید، تمام تلاش‌های شما به هدر می‌رود. برای فروختن محصولات و خدمات خود، لازم است که به مشتریان خود اطمینان دهید که در کار خود ماهر هستید و از پسِ انجام کار برمی‌آیید.

ارائه نمونه‌کار

این اعتماد را با ارائه نمونه‌کارهای قبلی می‌توانید بدست بیاورید. اگر نمونه‌کار قابل ارائه ندارید، نمونه‌های فارسی خود را به زبان مدنظر تبدیل کنید تا قابل استفاده شوند. توجه داشته باشید که نمونه‌کارهای شما نمی‌توانند به زبان فارسی باشند.

زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط موثر

برای فروختن محصول، در مواردی نیاز دارید که به صورت متقیم یا غیر مستقیم با کارفرما یا مشتریان خود صحبت کنید. یا باید خودتان به زبان انگلیسی مسلط باشید، یا از دوستان خود برای این قضیه کمک بگیرید. البته راه دیگری هم وجود دارد. می‌توانید یک معلم زبان یا مترجم استخدام کنید، تا به جای شما با مشتری صحبت کند (پرداخت هزینه ساعتی به یک متخصص).

کانال‌های ارتباط با مشتری برای کسب درآمد دلاری

با توجه به این‌که خدمات شما چیست و مشتریان احتمالی را از چه راهی بدست می‌آورید، می‌توانید از کانال‌های ارتباطی مناسب استفاده کنید. در عکس زیر انواع کانال‌های ارتباطی ذکر شده است.

ارائه خدمات به صورت white labeling

شرکت‌های بزرگ برای انجام دادن پروژه‌ها و کارهایی که به آن‌ها سپرده می‌شود، یا توسط تیم‌های خودشان کارها را انجام می‌دهند، یا از نیروهای خارج مجموعه کمک می‌گیرند. اگر شما نیروی برون سپار شرکت‌های خارجی شوید، می‌توانید از این شرکت‌ها درآمد ارزی به‌دست بیاورید.

به این نکته‌ی مهم دقت کنید که شما به این شرکت‌ها پروپوزال می‌فرستید و آن‌ها را قانع می‌کنید که کار شما باعث صرفه‌جویی در هزینه‌شان می‌شود. شرکتی که برایش پروپوزال فرستاده‌اید باید اطمینان داشته باشند که شما پروژه را به بهترین نحو انجام می‌دهید و با قیمت مناسب این کار را تحویل می‌دهید. آن‌ها باید  متوجه صرفه‌ی اقتصادی این امر بشنوند. در حقیقت مدل کاری بین شما به این صورت می‌شود که این شرکت‌ها پروژه را از مشتری می‌گیرند و به دست شما می‌رسانند. آن‌ها واسطه‌ می‌شوند، و کار به اسم خودشان انجام می‌شود.

اگر با شرکت‌های خارجی همکاری کنید که خدماتی مشابه با خدمات شما را عرضه می‌کنند، می‌توانید به درآمد خیلی خوبی برسید.

در ارائه خدمات به کارفرمای بین‌المللی به چه نکاتی توجه کنیم؟

ارائه کار با‌کیفیت

اگر قصد دارید از راه دلاری درآمد به‌دست بیاورید، باید کاری باکیفیت ارائه بدهید. افراد بسیار زیادی در در بازار کار بین‌المللی هستند که کارها را به بهترین حالت ممکن انجام می‌دهند، پس چرا مشتریان باید به کار شما اعتماد کنند؟ آن‌ها می‌خواهند کارشان انجام شود، البته با کیفیت مورد تأیید. اگر فکر می‌کنید خدمات شما در سطح مطلوبی نیست، ابتدا برای افزایش مهارت‌های خود اقدام کنید تا بتوانید آمادگی حضور در این فضا را داشته باشید.

ارائه کار فراتر از انتظار مشتری

موعد تحویل پروژه فرا رسیده است. اگر کار خود را بیش‌تر از آن‌چه که مشتری انتظار داشته است انجام داده باشید مشتری روی شما حساب ویژه‌ای باز می‌کند. نه تنها رضایت او را جلب کرده‌اید، بلکه مشتریان بیشتری پیدا می‌کنید. زیرا به خاطر حسن نیت در کار، شما را به دیگران هم پیشنهاد می‌دهند. البته این خدمت اضافه باید به صورت رایگان در اختیار او قرار بگیرد. اگر خدمتی که انتظار نداشته است را انجام دهید و درخواست پول بیشتر کنید، کار حرفه‌ای و درستی نیست.

ارتباط مستمر و بهینه با مشتریان خارجی

اگر پروژه‌ای به شما سپرده می‌شود، از روند انجام آن به کارفرما یا مشتری خود گزارش بدهید. او را در جریان میزان و نحوه انجام کار قرار بدهید. این‌کار باعث می‌شود تا مشتری از پیگیری و زحمات شما باخبر شود و اطمینان پیدا می‌کند که کار او در حال انجام شدن است. حتماً ارتباط خود را به طور مستمر با مشتری حفط کنید. حداقل در هفته دو ایمیل به او ارسال کنید که بداند کار او را جلو می‌برید.

نظر و بازخورد مشتریان قبلی، عامل شکست یا موفقیت شماست

در سایت‌های مهم کاریابی، همچون لینکدین، قسمتی برای نظر کارفرمایان و همکاران قبلی شما وجود دارد. چرا این نظرات به این اندازه مهم هستند؟ تجربه‌های شفاحی دیگران و نظرات آن‌ها از نظر دیگران باعث جلب یا صلب اعتماد می‌شود.

 فردی که هیچ شناختی از نحوه‌ی کار شما ندارد، نظر دیگر افرادی که با آن‌ها همکاری داشته‌اید را ملاکِ انتخاب خود قرار می‌دهد. پس این نظرات عامل مهمی خواهند بود که پروژه‌ی بعدی به شما سپرده شود یا نه.

سعی کنید کارها را به بهترین حالت انجام دهید تا نظرات مثبتی دریافت کنید. موقع تحویل یا حین انجام پروژه، از رضایت کارفرما مطمئن باشید تا در نهایت به مشکل برنخورید.

سه راهکار برای دریافت بازخورد مثبت از کارفرمای خارجی

 1. پروژه را زودتر از موعد تحویل دهید
 2. بیش از حدود پروژه کار را انجام دهید (مثال: طراحی یک بیزنس کارت در کنار پروژه اصلی که طراحی لوگو بوده است
 3. خواسته مشتری را به درستی متوجه شوید و مطابق با نظر آن‌ها انجامش دهید

و قدم آخر، دریافت هزینه از مشتریان خارجی و نقد کردن درآمد دلاری

 1. به دلیل تحریم‌ها، همه ما نگران نحوه دریافت درآمد از خارج از ایران هستیم. در بسیاری از مواقع نمی‌خواهیم لوکیشن ما فاش شود، نیاز به سیم‌کارت و حساب بانکی غیر ایرانی و راهی مطمئن برای دریافت پول داریم. در صورتی که بخواهید به رو مستقیم مشتری‌یابی کنید (در صورت عدم استفاده از سایت‌های فریلنسری)، چالش‌های هویتی شما تا 90 درصد کاهش پیدا می‌کنند. و نیازی به داشتن تأیید هویت ندارید.

  به طور کلی برای حل مشکل هویت ایرانی خود سه راه داریم:

راه اول: دوستان یا آشنایان خارج از ایران

معمولاً درخواست کمک از دوستان و آشنایان در این قضیه، یکی از متداول‌ترین‌ راه‌ها بین ایرانی‌ها بوده است. اگر می‌خواهید از این روش برای دریافت درآمد دلاری خود اقدام کنید، در انتخاب فرد مناسب دقت داشته باشید. فردی را انتخاب کنید که قصد کمک به شما را دارد و به خاطر رو‌دربایستی حاضر به همکاری با شما نشود.

همچنین به خاطر داشته باشید که افراد خارج از ایران هم ممکن است محدودیت‌های خاصی داشته باشند که شما از آن بی‌خبر هستنید.

میزان مالیات هر کشور با کشورهای دیگر متفاوت است. برخی از کشورها مالیات بسیار زیادی از شهروندان خود می‌گیرند. به همین دلیل اگر درآمد شما به آن‌ها واریز شود، ممکن است به دردسر بیوفتند. پس مقدار مالیات درآمد خود را حتماً پرداخت کنید.

اگر از آشنایان و دوستان خود فردی را پیدا کردید که بدون تعارف حاضر است در این راه به شما کمک کند، می‌توانید قسمتی از درآمد خود را به آن‌ها بدهید. به عنوام مثال 10 درصد از درآمدتان را برای تشکر از این همکاری به آن‌ها اختصاص دهید. در صورتی که در مسیر کسب درآمد دلاری موفق باشید، حتی می‌توانید در پروژه‌های بزرگتر با آن‌ها طرح شراکت بریزید.

راه دوم: شرکت‌های واسطه برای دریافت درآمد ارزی

برای انتخاب شرکت‌های واسطه باید خیلی دقت کنید. ممکن است شرکت‌ها فقط با برخی از سایت‌های فریلنسری امکان همکاری را برای شما فرآهم کنند.

ارزیشو بهترین شرکت‌های واسطه را گزینش کرده تا راه برای شما آسان‌تر شود.

روش سوم: خودتان مسیر دلاری را هموار کنید

شانس شکست در این مسیر زیاد است. زیرا به تنهایی باید آزمون و خطا کنید. آگاهی خود را باید همیشه به‌روز نگه دارید و قدرت مواجهه با چالش‌های بسیار زیادی داشته باشید.

به یاد داشته باشید که با این روش، فقط با بعضی از سایت‌های فریلنسری می‌توانید کار کنید.

دریافت درآمد ارزی با پی‌پال

پی‌پال یکی از بزرگترین سیستم‌های پرداخت آنلاین دنیاست. با پی‌پال می‌توانید برای انتقال و دریافت پول از سراسر دنیا اقدام کنید. تراکنش‌های بین‌المللی، خریدهای اینترنتی و … از جمله کاربردهای پی‌پال است. برای مشاهده خدمات پی‌پال ارزیشو از این لینک وارد شوید.

تبدیل پول موجود در پی‌پال به ریال بسیار آسان است و جای نگرانی ندارد. بایک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید از راه‌های تبدیل پول داخل پی‌پال به ریال اطلاعات بدست بیاورید.

یک‌بار دیگر باهم مرور کنیم که با روش مستقیم بازاریابی ومشتری‌یابی، به مستر کارت، ویزا کارت و تأیید هویت نیاز ندارید. فقط با داشتن پی‌پال می‌توانید درآمد خود را بگیرید.

چگونه می‌توانیم به پی‌پال یا سایت‌های فریلنسری متصل شویم؟

برای وصل شدن به سایت‌های فریلنسری یا ازتباط با پی‌پال باید از سرورهای مجازی استفاده کنید. با استفاده از سرور مجازی (یا همان VPS) می‌توانید اتصال امن برقرار کنید، بدون آن‌که محل زندگی شما فاش شود. VPS مانند VPN است، با این تفاوت که همیشه با یک IP ثابت به اینترنت وصل می‌شوید. به این دلیل که IP تغییر نمی‌کند، می‌توانید همیشه به IP کشوری متصل باشید که پی‌پال شما به آ‌ن‌جا تعلق دارد. با این راه به مشکل بر نمی‌خورید.

از کجا می‌توانم VPS تهیه کنم؟

 • VPS را می‌توانید از سایت‌های ارائه دهنده‌ی خدمات هاستینگ (چه از سایت‌های ایرانی و چه خارجی) تهیه کنید
 • دقت کنید که VPS حتماً مربوط به کشوری باشد که می‌خواهید هویت آن را داشته باشید (متناسب با پی‌پال یا هویت دوست یا آشنای شما در خارج از کشور)
 • ساده‌ترین VPS کار شما را راه می‌اندازد، نیازی به هزینه‌های اضافی نیست (حتی ارزان‌ترین VPSها هم مناسب هستند)

 
سرور مجازی ایران

تا به اینجا مسیر نکات مهم در رسیدن به درآمد دلاری را باهم طی کردیم. در این مسیر پنج قدم مهم وجود داشت، که بار دیگر آن‌ها را در عکس زیر باهم مرور می‌کنیم.

درآمد ماهیانه دلاری یا ارزی چقدر است؟

تضمینی برای میزان درآمد شما وجود ندارد. اما اگر از راهنمایی‌های ما به‎درستی استفاده کنید و مهارت‌های لازم برای ارائه خدمات را نیز داشته باشید، قطعاً رسیدن به این میزان از درآمد سخت نیست.

تا به این‌جا، شما می‌دانید که به‌دست آوردن درآمد دلاری با این روش‌ها فقط یک رویا نیست، بلکه با تلاش اصولی و روش صحیح می‌توانید به آن برسید.

درخواست ما از شما این است که لطفاً با این وبینار مانند یک فیلم سینمایی برخورد نکنید. مواردی که از آن آگاهی پیدا کردید را فراموش نکنید، به زندگی معمول خود برنگردید. سعی کنید از آن استفاده کنید و برای موفقیت خود تلاش کنید. اگر در مسیر کسب درآمد دلاری موفق شوید، می‌توانید تا 10 سال بعد خود، یا حتی بیشتر از آن را رفاه و آسودگی خاطر بگذرانید.

در سایت‌های مهم کاریابی، همچون لینکدین، قسمتی برای نظر کارفرمایان و همکاران قبلی شما وجود دارد. چرا این نظرات به این اندازه مهم هستند؟ تجربه‌های شفاحی دیگران و نظرات آن‌ها از نظر دیگران باعث جلب یا صلب اعتماد می‌شود.

 فردی که هیچ شناختی از نحوه‌ی کار شما ندارد، نظر دیگر افرادی که با آن‌ها همکاری داشته‌اید را ملاکِ انتخاب خود قرار می‌دهد. پس این نظرات عامل مهمی خواهند بود که پروژه‌ی بعدی به شما سپرده شود یا نه.

سعی کنید کارها را به بهترین حالت انجام دهید تا نظرات مثبتی دریافت کنید. موقع تحویل یا حین انجام پروژه، از رضایت کارفرما مطمئن باشید تا در نهایت به مشکل برنخورید.